Denná dávka vajec. Koľko by ste mali skutočne jesť?

Zdieľať
vajcia
Denná dávka vajec. Koľko by ste mali skutočne jesť? Foto: www.freepik.com

Vajíčka dlhé roky trpeli povesťou zvyšovačov cholesterolu. No najnovšie štúdie ich rehabilitovali a ukázali, že sú skutočne prospešné pre naše zdravie. Prečo by sme ich mali zaradiť do nášho jedálnička a čo by sme mali vedieť o ich správnej konzumácii?

Vajíčka sú cenným zdrojom živín a neprávom označované za škodlivé. Obsahujú dôležité vitamíny a minerály a majú pozitívny vplyv na HDL cholesterol, ktorý je prospešný pre správnu funkciu nášho metabolizmu a zdravie ciev. Pre dospelých je vhodná denná konzumácia 1-2 vajec, zatiaľ čo deti by mali konzumovať 4 vajíčka týždenne.

Rôzne spôsoby prípravy vajec ovplyvňujú ich zdravotné prínosy. Najideálnejšie sú varené, pošírované alebo pripravené ako omeleta s minimom tuku.

varené vajcia
Denná dávka vajec. Koľko by ste mali skutočne jesť? Foto: www.freepik.com

Ak ste sa vyhýbali vajíčkam z obavy pred cholesterolom, môžete sa teraz uvoľniť. Súčasné výskumy ukázali, že vajíčka sú pre naše telo prospešné, najmä vďaka ich schopnosti zlepšovať hladinu tzv. dobrého HDL cholesterolu, ktorý je kľúčový pre zdravé cievy a celkový metabolizmus.

Vajíčka sú vynikajúcim zdrojom bielkovín a obsahujú aj vitamíny A, E, D, B-skupiny, železo, vápnik a zinok. Zároveň obsahujú cholín, ktorý pomáha predchádzať kardiovaskulárnym chorobám a podporuje mozgovú činnosť.

Pri kúpe vajec si vždy vyberajte čisté, nepoškodené kusy a skladujte ich pri teplote do 5 °C s bodcom smerom nadol. Týmto spôsobom predĺžite ich čerstvosť. Na prípravu jedál zo surových vajec používajte len čerstvé vajcia, aby ste eliminovali riziko kontaminácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané